Pikle to nic innego niż poddane pasteryzacji warzywa, które służą zazwyczaj jako zamiennik surówek i sałatek. Proces ich przygotowania nie należy do skomplikowanych, a możliwości i rozmaitych przepisów jest całkiem sporo. Poznaj kilka patentów na najpyszniejsze pikle z przyprawami z naszej oferty!
Pikle – co to jest?
Pikle to w różnych regionach rozmaite kombinacje warzyw, które wskutek kontaktu z solą i różnymi przyprawami, a także pasteryzacji, zamieniają się w smakowite przekąski, dodatki do dań obiadowych i nie tylko. Zaletą pikli jest to, że wskutek pasteryzacji można je później dość długo przechowywać, zdecydowanie przedłużając żywotność przygotowanych produktów.
Z czego się robi pikle?
Aby przygotować marynowane pikle, trzeba zastanowić się nad wyborem produktu. Można je bowiem wykonać z naprawdę wielu smakołyków – ogórków, mini marchewek, pieczarek, małych kolb kukurydzy, cebul, pokrojonych dyń, czy niedużych czerwonych lub zielonych pomidorków. Można też piklować wiele sezonowych produktów, takich jak kalafiory, cukinie i papryki, a także tworzyć połączenia kilku warzyw, zyskując smakowite dodatki do dań.
Oczywiście poza samymi warzywami niezbędna jest również zaprawa do pikli, która powstaje na bazie octu, wody i najróżniejszych dodatków. Oprócz soli i cukru w piklowaniu mogą uczestniczyć najróżniejsze zioła i przyprawy, dzięki którym zyskują one swój niepowtarzalny smak. Niektóre przepisy uwzględniają również obecność takich produktów jak musztarda, która doskonale sprawdza się jako składnik marynaty.
Jak zrobić pikle?
Jeśli nie wiesz, jak zrobić pikle, spieszymy z ratunkiem. Będą Ci potrzebne słoiki, ulubione warzywa, sól spożywcza kuchenna, a także sporych rozmiarów garnek, wypełniony wodą. Przygotowane produkty należy dokładnie umyć, pokroić – najlepiej na plastry, niektóre można obrać ze skórek. Można je posolić lub też postawić na nieco zdrowszą wersję, czyli przyprawy bez soli, dzięki czemu zadbamy o to, aby zminimalizować ryzyko odkładania się wody w organizmie.
Kolejnym krokiem jest włożenie ich do słoików, które następnie zostaną umieszczone w garnku z wrzącą wodą. Wodę wraz z octem oraz wybranymi dodatkami i przyprawami należy zagotować, a następnie zalać nią przygotowane uprzednio słoiki. Kiedy zostaną wypełnione (byle nie po brzegi), należy przejść do pasteryzacji, a na zakończenie odwrócić zamknięte słoiki do góry nogami. Najlepiej pozostawić je tak na minimum dobę, dzięki czemu będziemy mogli mieć pewność, że zostaną naprawdę szczelnie zamknięte.
Po co dodawać ocet do pikli?
Nie ma piklowania bez octu. To składnik, który wchodzi z warzywami, solą i przyprawami w pewnego rodzaju reakcję, dzięki czemu tworzy się typowa dla pikli marynata. Dzięki niej warzywa mogą wytrzymać wiele miesięcy bez konieczności zamrażania, co jest ogromnie praktyczne. Do wyboru są octy spirytusowe, a także odmiany owocowe, z których każda idealnie nada się do konserwacji. Wśród popularnych odmian wskazać należy te jabłkowe, z winogron lub cytrusów, które są łatwo dostępne i świetnie podkręcają doznania smakowe.
Skoro już wiesz, jak zrobić pikle, pozostaje jedynie kwestia, jaki ocet do pikli wybrać. Zgodnie ze starą szkołą i rzeszą gospodyń z różnych zakątków kraju, najlepszym wyborem będzie ocet o jasnym lub transparentnym odcieniu. Dlaczego ma to znaczenie? Gdyż może on wpłynąć na zabarwienie warzyw, co nie wyglądałoby zbyt estetycznie.
Wybierając ocet do piklowania, dobrze jest sprawdzić, ile ma procent. Aby przygotowywane smakołyki nie były zbyt kwaśne, zaleca się wykorzystanie octu 5%, a gdy mamy akurat pod ręką mocniejszy – rozcieńczyć go z wodą w odpowiednich proporcjach.
Jakich przypraw użyć do przygotowania pikli?
Skoro piklowaniu poddajemy zazwyczaj dobrze znane, polskie produkty, to warto też postawić na polskie przyprawy tradycyjne. Do reprezentantów rodzimej kuchni należą m.in. tymianek, majeranek, czy lubczyk, ale także przyprawy i zioła jednorodne typu czosnek niedźwiedzi, koper włoski, czy korzeń lukrecji, które pozwolą na stworzenie nietypowych kombinacji smakowych. Doskonale sprawdzą się również takie artykuły jak czosnek, liście laurowe, różne rodzaje pieprzu, a także ziele angielskie, które świetnie wpływa na ostateczny smak pikli. Do przygotowania pikli można także używać sproszkowaną, słodką lub ostrą paprykę, a także kurkumę, bazylię, czy oregano, któremu wspólnie z czosnkiem przypisuje się działanie prozdrowotne.
Do piklowania genialnie nadają się też różne mieszanki przypraw, które można nabyć w gotowych zestawach lub postawić na autorskie, własnoręcznie wykonane propozycje. Świetnie pasują do siebie przyprawy do pikli, składające się z połączeń kolendry, gorczycy, odrobiny cynamonu i goździków, ale także bazujące na curry, które nadają nieco orientalnego smaku. Interesuje Cię przepis na pikle ogórkowe? Najlepiej będzie pasować przyprawa do ogórków kiszonych, bazująca na pieprzu, czosnku, zielu angielskim, liściach laurowych i sporej ilości kopru. Możesz też sięgnąć po korzenie np. chrzanu, czy imbiru, a nawet po ostrą papryczkę chilli, które nadadzą potrawom wyrazistości i pikanterii.