Domowy rosół to zupa, która budzi w większości z nas szczególną nostalgię. Kojarzy się z domem, rodzinną atmosferą, poczuciem spokoju i bezpieczeństwa. Rosół jest również najczęściej wybieraną zupą podczas przeziębienia, a nawet jako lekarstwo po dużej dawce alkoholu. W czym tkwi jego sekret? Jakim właściwościom zawdzięcza swoją popularność, i jak sprawić by smakował dokładnie tak jak chcemy? Podpowiadamy!
Rosół jak u mamy — jakie składniki na rosół?
Jak w przypadku każdego dania, ogromne znaczenie ma każdy kolejny etap przygotowywania rosołu. Pogoń za świeżymi, pozbawionymi zbędnej chemii składnikami sprawia, że bardzo często skupiamy się głównie na nich, zapominając o tym, jak istotny jest również czas gotowania oraz zastosowanie odpowiednich przypraw.
Choć tradycyjna kuchnia polska nie lubi przesady, warto pamiętać, że aby przygotować idealny rosół, jak u mamy, sama sól i pieprz nie wystarczą. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z gotowaniem, warto sięgnąć po gotowe produkty jak przyprawa uniwersalna, doskonale podbijająca smak wywaru. Osoby bardziej doświadczone mogą natomiast śmiało tworzyć własne mieszanki przypraw. Domowa zupa tradycyjnie gotowana jest na wołowinie lub drobiu, ale można dodać do niej również wołowy szponder lub łopatkę. Niezwykle istotna jest odpowiednia kompozycja przypraw do rosołu, które wydobędą z bulionu charakterystyczny, wyrazisty smak.
Rzadziej zupę przygotowuje się z perliczki, bażanta, przepiórki, gołębi hodowlanych, a nawet cielęciny i królika. Wykorzystanie dziczyzny sprawia, że domowy rosół nabiera głębi i nieco bardziej wytrawnego charakteru. Gotowany na samym drobiu jest z kolei bardziej uniwersalny, a także delikatniejszy, dzięki czemu będzie stanowił doskonałą bazę dla innych zup.
Przydatną wskazówką może okazać się również informacja, że przyprawy do rosołu należy używać oszczędnie i doprawiać stopniowo w miarę gotowania. Warto również zadbać o to by mięso, które będzie stanowiło naszą bazę, nie było zbyt chude. Tłuszcz jest naturalnym nośnikiem smaku, a ponadto sprawia, że witaminy zawarte w warzywach lepiej się wchłaniają.
Złote zasady gotowania rosołu
Przede wszystkim zasadą numer jeden powinno być wykorzystanie świeżego mięsa. Zdecydowanie odradza się używanie mięsa wyjętego prosto z zamrażarki lub rozmrażanego na szybko, np. przy użyciu piekarnika czy mikrofalówki. W ten sposób możemy doprowadzić do zmętnienia wywaru, a także do pogorszenia jego jakości i smaku. Jeśli jednak nie mamy możliwości, aby użyć innego mięsa niż to z zamrażarki, warto dzień wcześniej przełożyć je do lodówki.
Po przemyciu ciepłą wodą mięso wrzucamy do garnka, koniecznie do zimnej wody! Ten krok jest niezwykle istotny, ponieważ to on będzie miał bezpośredni wpływ na głębię i jakość zupy. Dodanie mięsa do wody już zagotowanej spowoduje, że wierzchnia warstwa błyskawicznie się zetnie, uniemożliwiając przeniknięcie aromatu do wywaru. Idealny przepis na rosół to taki, który gwarantuje głęboki, esencjonalny bulion, dlatego kluczowe jest również gotowanie go na małym ogniu. Koniecznie należy pamiętać także, by na tym etapie dodać przyprawy do rosołu.
Do wywaru dodajemy również marchew, pietruszkę, seler, cebulę i por. Dzięki nim rosół niedzielny nabiera charakterystycznego smaku i wyrazistego charakteru. Ciekawym urozmaiceniem będą z kolei suszone warzywa do zupy. Składniki oczywiście uprzednio myjemy i obieramy, a następnie dodajemy w całości, do zagotowanej wody. Popularną praktyką, która jeszcze mocniej podbije smak bulionu, jest opalenie cebuli nad ogniem, nim trafi ona do garnka. Dzięki niej rosół nabierze pięknego koloru i niepowtarzalnego aromatu.
Jak przyprawić rosół?
Nie jesteś pewien, po jakie przyprawy do bulionu sięgnąć? Doskonale sprawdzą się gotowe mieszanki uniwersalne, które zostały skomponowane w taki sposób, by podbić walory smakowa każdej zupy gotowanej na wywarze z mięsa. Podniebienia smakoszy z kolei urzeknie przyprawa do rosołu naturalna, wzbogacona o liść laurowy, ziele angielskie, lubczyk, kurkumę i czosnek. Standardowo do rosołu dodajemy również sól oraz pieprz.
Ilość przypraw jest kwestią bardzo indywidualną, należy jednak pamiętać, że rosół nie lubi przesady. Prawdziwą głębię smaku uzyskuje się poprzez odpowiedni czas gotowania, a także wysokiej jakości mięso i świeże warzywa. Poszukujesz klasyki w nieco świeższym wydaniu? Dodaj do zupy odrobinę suszonych grzybów, śliwki, jałowiec, szafran, a nawet goździki i pietruszkę!
Tradycyjny rosół jak u mamy? A może pełna zaskakujących kombinacji kuchnia nowoczesna? Eksperymentuj i baw się smakiem, tak jak lubisz!